sobota, 22 lutego 2014

Kanały YouTube producentów figurkowych

Cześć.
Coraz większą popularność w sieci zdobywają materiały video umieszczane najczęściej na YouTubie. Nie ma się co dziwić. Obejrzenie filmiku jest przeważnie szybsze i przyjemniejsze niż czytanie recenzji, a ponadto oprócz zdjęć można przedstawić opisywany produkt dynamiczniej, z różnych stron. Producenci figurek do gier, oraz do malowania idą z duchem czasu i większość posiada swój kanał. Dla niektórych jest to sposób na pokazywanie nowości, inni prezentują w ten sposób raporty bitewne, czy tutoriale. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. A może warto któryś zasubskrybować?
Producenci gier figurkowych:
-Games Workshop (Warhammer, Warhammer 40k, Hobbit/LotR)
Prowadzą kanał od dwóch lat. Opublikowali już 146 filmów. Na początku były to relacje z Games Daya, ale profil trochę się zmienił i teraz głównie wrzucane są prezentacje nowości i zajawki. O ile prezentacje nawet chętnie oglądam - w jednym filmiku pokazywane są w 360 stopniach i ze zbliżeniami na detale nowości z danego rzutu, to zapowiedzi są bardzo słabe. W ok. 30s z głośników lecą jakieś dźwięki mogące sugerować czego mamy się spodziewać i najczęściej jakiś  "mroczny" tekst. No kiepsko. Dla samych nowości nawet warto, jeśli nie przegląda się na bieżąco ich strony i nie śledzi tematów z przeciekami.

-Forge World (Warhammer, Warhammer 40k)
Ten kanał jest nieco starszy - ma 3 lata, a dopiero 35 opublikowanych filmów. Jest to marka pod skrzydłami GW, a więc jak wyżej - warto dla pokazów nowości.

-Privateer Press (Warmachine, Hordes)
Na tym dwuletnim kanale opublikowano 42 filmy. Są to głównie reportaże z imprez, czasem pojawiają się opisy magazynu "No Quarter". Bardziej ciekawy dla graczy, niż dla modelarzy.

-Flames of war
Tym kanałem zainteresowałem się dopiero podczas pisania tego artykułu, a to błąd. Mimo aż trzech lat, a tylko 75 filmów wydaje się on bardzo dobrze prowadzony. Jest wytłumaczenie zasad, relacje z imprez, a co dla mnie ważne całkiem sporo krótkich tutoriali dotyczących malowania. Są oparte na palecie Vallejo, wiec łatwo odnaleźć potrzebny kolor. Zdecydowanie polecam, choćby dlatego, żeby podpatrzeć malowanie tak małych modeli.

Producenci modeli do malowania:
-Andrea Miniatures
Stary, ale mało aktywny kanał (przez 4 lata 8 filmików). Warty uwagi jest materiał dotyczący malowania modelu Old Fiddler.

-Scale 75
43 filmiki z czego większość to prezentacja modeli, ale są także tutoriale (bardzo porządne), oraz materiały reklamujące ich projekty indiegogo. Dla tutoriali warto dać suba.

To wszystkie aktywne kanały, które udało mi się znaleźć. Nie liczyłem na przykład Knight Models, który ma jeden opublikowany film.
A może coś pominąłem? Jeśli tak wytknijcie mi to w komentarzu, a naprawię błąd.

W następnym artykule przedstawię kanały malarzy, których subskrybuję.

PS: Dane dotyczące ilości filmów na 22.02.2014


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz